Pytania i odpowiedzi

Częste pytania przed pierwszą wizytą w moim gabinecie

Pytania i odpowiedzi psycholog Aleksandra Iwin

1. Kto może przyjść z dzieckiem do psychologa?

Na pierwszą wizytę dziecko musi przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem. Potrzebna jest osobista zgoda rodzica lub prawnego opiekuna na kontakt dziecka z psychologiem.

2. Czy dziecko samo może przyjść na pierwszą wizytę?

Musi przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem, który musi wyrazić osobistą zgodę na kontakt dziecka z psychologiem.

3. Czy na pierwsze spotkanie należy przyjść razem z dzieckiem, czy sam rodzic?

To zależy. Czasami rodzice chcą przyjść sami aby swobodnie porozmawiać. Inni chcą rozmawiać w obecności dziecka. Decyzja należy do rodziców. To indywidualna sprawa  ustalana bezpośrednio z rodzicem podczas umawiania wizyty.

4. Jakie dokumenty zabrać ze sobą na wizytę?

Pytam o stan zdrowia dziecka i w tym celu pomocna jest Książeczka Zdrowia Dziecka. Jeśli dziecko pozostaje pod opieką lekarza specjalisty, to również proszę o takie informacje. Ważne są również posiadane opinie np. z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, ze szkoły czy przedszkola.

5. Jak przygotować dziecko na wizytę?

To najczęściej rodzice, nauczyciel z przedszkola, nauczyciel ze szkoły widzą trudność, z którą boryka się dziecko. Dziecko niezwykle rzadko samo komunikuje potrzebę pomocy psychologicznej. W takim razie powinniśmy wytłumaczyć dziecku, że dla nas – dorosłych jest ważne aby dziecko przyszło na takie spotkanie, bo to pomoże rozwiązać kłopoty. Dziecko występuje w „roli pomocnika”.

6. Jak faktycznie wygląda wizyta 5 latka, co dziecko robi podczas takiej wizyty?

Gdy dziecko pierwszy raz przychodzi do gabinetu przychodzi z rodzicem/ opiekunem prawnym. Bywa, że dziecko chce zostać bez rodzica a bywa, że przez całe spotkanie jest obecny rodzic a czasami w trakcie spotkania rodzic wychodzi pozostając za drzwiami. Kontakt dziecka ze mną rozpoczyna się od wzajemnego poznania. Dziecko poprzez zabawę, rysowanie, układanie puzzli, gry, zabawy oswaja się z nową sytuacją. Ja również poznaję dziecko, obserwuję je, rozmawiam. Na koniec jeśli dziecko wyraża zgodę umawiamy się na następne spotkanie.

7. Ile wizyt potrzebnych jest aby była poprawa zachowania dziecka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Często poprawa jest już po pierwszym spotkaniu, pod warunkiem ścisłej współpracy z rodzicami.

8. A co jeśli rodzic chce przyjść bo zachowanie dziecka niepokoi go a dziecko zdecydowanie odmawia przyjścia do gabinetu ?

Wówczas proponuję spotkanie/ spotkania samym rodzicom. Może zakończyć się na jednorazowej poradzie. Spotykam się również kilkakrotnie z rodzicami pracując nad zmianami, które mają zajść w rodzinie.

9. Czy możliwa jest wizyta domowa?

Jeśli istnieje taka potrzeba zostaje omówiona indywidualnie.

10. W jaki sposób rodzic dowiaduje się o tym, co dzieje się na spotkaniu?

Bezpośrednio po spotkaniu z dzieckiem rodzic otrzymuje informacje na ile jest to możliwe. 

Copyright © 2024 Gabinet psycholog - Aleksandra Iwin. Porady psychologiczne, doradztwo zawodowe. Łódź, Ksawerów, Pabianice. Psycholog dzieci, młodzieży, rodziców.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.